Pallontallaajat.net

Syyskuu 06, 2010, 18:42:05 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointisähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: 1 [2] 3 4 ... 6
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Pallontallaajien reissublogit  (Luettu 24067 kertaa)
nl
Reissaajaguru

Asuinpaikka: Helsinki
Viestejä: 793



Profiili WWW
« Vastaus #20 : Toukokuu 29, 2008, 05:28:16 »

Minulla on sekalaisten aiheitteni blogissa yksi osio myös matkajutuille:

http://aiheet.domnik.net/ai-heet/matkat

Ne eivät kuitenkaan ole mitenkään päiväkirjamaisesti, vaan erillisiä, lyhyitä juttuja sieltä täältä.

Matkapäiväkirjamaisempaa otetta on sitten matkakuvasivuillani (joille varmaan kohta tulee kuvia viime kesän Venäjän-reissulta ja sen jälkeen Karibia-kuvia).

http://www.domnik.net/topoi/fi/
tallennettu

Kotisivuillani on niin matkajuttuja kuin matkakuviakin (katso mm. uusimmat kuvat Itä-Karibialta ja Venäjältä).
Jusehese
Aloittelija

Viestejä: 1


Profiili
« Vastaus #21 : Kesäkuu 02, 2008, 02:14:06 »

www.pallonympari.com
tallennettu
purhonev
Aloittelija

Asuinpaikka: Kuopio
Viestejä: 19


Profiili
« Vastaus #22 : Heinäkuu 05, 2008, 11:13:34 »

Aamulehden blogeista pystyy lukemaan jo hyvin edennytta matkaamme:

http://aamulehdenblogit.ning.com/profile/pukelateindia
tallennettu
Uppo
Aloittelija

Viestejä: 12


Profiili
« Vastaus #23 : Elokuu 07, 2008, 13:53:38 »

http://teemuaasiassa.blogspot.com/
tallennettu
isokeksi
Tosireissaaja

Viestejä: 71



Profiili
« Vastaus #24 : Elokuu 07, 2008, 15:24:21 »

blogs.kilroytravels.fi/isokeksi
tallennettu



merri
Aloittelija

Asuinpaikka: vantaa
Viestejä: 19


Profiili
« Vastaus #25 : Elokuu 12, 2008, 10:12:51 »

http://blogs.kilroytravels.fi/lindisandhilloe
tallennettu
delirious
Aloittelija

Asuinpaikka: Järvenpää
Viestejä: 2

venkkuu@hotmail.com
Profiili
« Vastaus #26 : Elokuu 27, 2008, 10:17:10 »

http://deliriousfin.wordpress.com, sunnuntaina se alkaa, muistakaa kommentoida
tallennettu

Sinne, minne tuuli tuuli kuljettaa
Masivaan
Aloittelija

Viestejä: 11


Profiili WWW
« Vastaus #27 : Elokuu 30, 2008, 10:08:39 »

Morjentes ja hei!

Muutin kaksi viikkoa sitten ihanaan Wellingtonin kaupunkiin Uudessa-Seelannissa, ja aloin välittömästi toteuttaa suunnitelmaani pitää aiheesta kevytmielistä blogia. Jos ketään aihe kiinnostaa niin löytyypi täältä -> http://masivaan.blogspot.com

Tarkoitus olisi viettää pari vuotta maassa, viisumi on kolmeksi vuodeksi. Aloitan opinnot yliopistossa kesällä (eli suomen talvella), joten täällä Wellingtonissa pääasiassa aion pysyä, mutta maan sisällä on helppo matkailla. Aion myöhemmin todella käyttää hyväkseni kattavaa bussiverkostoa ja kenties matkata maan poikki etelästä pohjoiseen.
Onhan tää paikka aika pitkällä, mutta kyllä se lento oli tän arvoinen!

Kuulemisiin.
tallennettu

Kuvii? Tääl. Helsinki - Wellington
phanatic
Moderaattori
Tonnitallaaja

Asuinpaikka: Tampere
Viestejä: 1 047



Profiili
« Vastaus #28 : Syyskuu 04, 2008, 13:14:34 »

http://syksysoulissa.blogspot.com
Opiskelua Soulissa, reissausta Koreassa ja lähimaissa, sekä vuodenvaihteen tienoilla kauempanakin.
tallennettu
Altsi
Aloittelija

Asuinpaikka: Puebla, Mexico
Viestejä: 4


Profiili WWW
« Vastaus #29 : Syyskuu 17, 2008, 23:47:44 »

Moi,

Vietan vaihtovuotta Meksikossa, Pueblassa. Teen vapaaehtoistyota noin elokuuhun 2009 asti ja eikohan siina sivussa tule hieman matkusteltua ympari lahimaisemia. Juttuja voi kayda lueskelemassa osoitteesta http://www.pohdintoja.blogspot.com/
tallennettu
pekez
Aloittelija

Viestejä: 1


Profiili
« Vastaus #30 : Syyskuu 18, 2008, 05:25:17 »

Hoplaa ! Usa:a autolla ympäri 7 viikkoa alkaen new yorkista loppuen samaan paikkaan. Ensikertaa ulkomailla jos viroa tai ruotsia ei lasketa. 4 yötä kanadassa.

http://matkasalarakastaja.blogspot.com/

Huomattuja kirjoitus- tai asiavirheitä ei ole korjattu jälkikäteen.
tallennettu
jeesusnakki
Aloittelija

Asuinpaikka: Oulu
Viestejä: 14



Profiili
« Vastaus #31 : Lokakuu 07, 2008, 08:16:44 »

www.melkoneharharetki.blogspot.com  <-- Thaimaa-Laos-Kambotza-Thaimaa
tallennettu
tunkkis
Aloittelija

Viestejä: 4


Profiili
« Vastaus #32 : Lokakuu 27, 2008, 13:37:03 »

http://travelmarket.co.uk/travellog/oveposse/tsekeis

Loytyy kahden parikymppisen jaban blogia lahinna raporttina kotopuoleen, mutta mikali joku sattuu tuota lukiessaan huomaamaan, etta on samoilla mestoilla niin ottakaa ihmeessa yhteytta.
tallennettu
Vanhurskas
Aloittelija

Asuinpaikka: Lappi - Barcelona
Viestejä: 7


Profiili
« Vastaus #33 : Lokakuu 30, 2008, 15:48:08 »

Terve kaikille tallaajille!

Olen aloittanut lokakuun 17. pyöräreissun Pohjois-Suomesta kohti Espanjaa, suunnitelma on vain alustava ja voi muuttua matkan varrella. Juttu matkastani on myös tämän päivän TORSTAI 30. LOKAKUUTA, KALEVA LEHDESSÄ.

Tulen pitämään blogia osoitteessa: http://my.opera.com/Didymus/blog/

Kiitos etukäteen kiinnostuksesta ja kommenteista  Smiley

Siirsin viestisi tämän ketjun jatkoksi, jonne se paremmin sopii. -Milma
tallennettu
Kallu
Aloittelija

Viestejä: 12


Profiili
« Vastaus #34 : Marraskuu 04, 2008, 14:29:05 »

Olen juuri kirjoittanut blogiini tarinan omatoimisesti Kilimanjarolle ja Tansaniassa safarille menosta sekä maasaikylässä käynnistä vuonna 1994. Blogin osoite: www.vaelluksillasielljatll.blogspot.com . Reissu oli niin onnistunut, että mielelläni olen kirjoittanut siitä vinkkiä muillekin.

Menee Kilille sitten omatoimisesti tai seuramatkalla, on tärkeätä yrittää totuttautua eli akklimatisoitua korkealle kiipeämistä varten. Suomalaisille se on tärkeää etenkin siksi, että täältähän lähdetään melkein merenpinnan tasolta. Akklimatisoituminen onnistuu vain olemalla korkealla. Me suunnittelimme matkamme niin, että olimme viikon verran safarilla ym. eli hieman ylempänä (ajoittain jopa noin kahdessa kilometrissä) ja viipymällä yhdellä kämpällä ylimääräisen päivän, joka tietääkseni on nykyisin ihan tavallista. Akklimatisoitumisen varmistaminen on melkoinen tae kalliin reissun onnistumiselle. Vuoristotautiin on suhtauduttava vakavasti, leikkimistä sen kanssa ei ole. Onhan se tietenkin jo elämys, jos kiipeää noin 3700 metriin Horombo hut'ille ja palaa sieltä sairaana takaisin, niinkuin monet valitettavasti joutuvat tekemään, mutta Kilille pääsyä se ei korvaa.

Hyvää matkaa kaikille sinne lähteville!
tallennettu

allu
Kallu
Aloittelija

Viestejä: 12


Profiili
« Vastaus #35 : Marraskuu 04, 2008, 14:38:02 »

Vuonna 1991 ei ollut ihan tavallista lähteä Alaskaan omatoimisesti - ei ainakaan jalkaisin vaeltamaan. Kokemuksia siitä reissusta voit lukea blogista www.vaelluksillasielljatll.blogspot.com . Nykyisin sen matkan toteuttaminen saattaisi olla helpompaa ja tietoa olisi paremmin saatavissa. Mutta sujui se silloinkin.

Siirsin nämä viestisi tänne blogi-linkkien joukkoon. -Milma
tallennettu

allu
11kaks
Aloittelija

Viestejä: 1


Profiili Sähköposti
« Vastaus #36 : Marraskuu 04, 2008, 15:29:32 »

Matkablogi 2008-09 Moskovasta alkaen Kiina, Vietnam, Laos, Thaimaa, Malesia, Indonesia. Talla hetkella ollaan Vietnamissa. Sekavaa kertoilua hengailusta taalla pain maailmaa.

Jos on kyssareita tai palautetta niin kimmo.riihiaho@gmail.com. Vastailen niin hyvin kun osaan =)

www.travelpod.com/members/11kaks
« Viimeksi muokattu: Marraskuu 04, 2008, 15:34:49 kirjoittanut 11kaks » tallennettu
Snusmumriken
Aloittelija

Viestejä: 1


Profiili
« Vastaus #37 : Marraskuu 13, 2008, 23:35:25 »

3 kuukautta Etelä-Amerikassa (Argentiina, Chile, Peru ja Bolivia) keväällä -08: http://my.opera.com/miviaje/blog/ .

Blogi on kirjoitettu raportiksi kotopuoleen ja muistoksi itselleni, mutta ehkä siitä on jotain iloa myös toisille samoihin maisemiin reissua suunnitteleville.  Smiley
tallennettu
Tiermes
Tosireissaaja

Viestejä: 82


Profiili
« Vastaus #38 : Joulukuu 06, 2008, 14:05:07 »

Ensimmäistä kertaa Kaakkois-Aasiassa.
http://vapaataival.blogspot.com/
tallennettu

tommii
Himoreissaaja

Asuinpaikka: Montreal QC
Viestejä: 127


Profiili
« Vastaus #39 : Joulukuu 07, 2008, 01:16:21 »

Itse olen töissä Kanadassa ja kirjoitan asiasta myös blogiini. Käsittelen myös muita matkoja ja aikaisemmista reissuistakin löytyy juttua, ja kirjoitan myös valokuvauksesta. Blogia voi tutkailla osoitteessa http://tommik.wordpress.com.
tallennettu
Sivuja: 1 [2] 3 4 ... 6
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
SMF Theme Designed by JG Styles
Based on the IPB Enhanced Theme by Ghost
Validi XHTML 1.0! Validi CSS!