Pallontallaajat.net

Syyskuu 11, 2010, 02:04:44 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointisähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: San Diego  (Luettu 1068 kertaa)
ilduce
Reissaaja

Viestejä: 37


Profiili
« : Maaliskuu 09, 2009, 20:37:05 »

Joku kehui, mutta se mitä, jäi kysymysmerkiksi.. Kannattaako tuolla poiketa LA:n reisulla? Parhaat mestat? Mitä touhuta?
tallennettu
HelsinkiFlyer
Tonnitallaaja

Viestejä: 1 166


Profiili
« Vastaus #1 : Maaliskuu 09, 2009, 21:44:13 »

SeaWorld siellä on. Sekä Tijuana ratikkamatkan päässä, jos nyt haluaa feikkiviagraa, huumehita, kolmen kynpin Juanitoja, markariittoja ja Solia nautiskella. Äkkiä piti Tijuanasta pois päästä.
tallennettu
mljv
Himoreissaaja

Asuinpaikka: Vantaa
Viestejä: 280


Profiili
« Vastaus #2 : Maaliskuu 10, 2009, 11:30:15 »


San Diegon eläintarha oli aika hieno. Muuten kaupunki ei tehnyt mitään suurta vaikutusta... Kaupungista pohjoiseen näytti riittävän biitsiä joka lähtöön, ei vain marraskuun lopussa enää ihan hirveästi biitsittänyt (mikä ei tietenkään surffaajia haitannut mitenkään).
tallennettu
aara
Aloittelija

Viestejä: 7


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #3 : Huhtikuu 25, 2009, 21:12:16 »

Mulle sanottiin Etelä-Kaliforniassa hengatessani, että San diego on niinkuin LA, mutta paljon pienempi ja ehkä vähän tylsä. Joten... en sitten mennyt. Kävin Joshua Treessa ja Big Surissa sen sijaan.
tallennettu
Tramali
Himoreissaaja

Viestejä: 167


Profiili Sähköposti
« Vastaus #4 : Joulukuu 15, 2009, 02:06:18 »

Suunnitelmille vaihtoehtoa Eli Los Angelesin jos vaihtaisi San Diegoon ja syynä se että ainakin lukemani perusteella siellä olisi parempi julkinen kuin Los Angelesissä ja meidän n. viikon ajalla kerkeäisi paremmin koluamaan sekä mahdollisuus käydä meksikonkin puolella helposti tosin monen haukkumassa Tinjuanissa.

http://www.sdmts.com/fares.asp#youth

Tuon mukaan raitiovaunupäivälipun saisi 5$ joka on halpa hinta mutta riittääkö pelkkä raitoivaunulippu siihen että voi tutkia parhaat paikat San Diegossa?
« Viimeksi muokattu: Joulukuu 15, 2009, 02:27:32 kirjoittanut Tramali » tallennettu
Maynard
Tosireissaaja

Asuinpaikka: Helsinki
Viestejä: 77



Profiili
« Vastaus #5 : Helmikuu 07, 2010, 09:14:29 »

Itse suosittelisin pysähtymään pariksi päivää San Diegossa. Keskusta on sopivan kokoinen johon pystyy tutustumaan ihan jalkaisinkin. Kaupungissa kulkee myös ratikkalinja, jonka toimivuutta tosin itse en testannut. Näkemistä kaupungissa on tietenkin suursuosikit San Diego Zoo ja SeaWorld sekä voi sitä kohtuullisen suolaiseen hintaan lähteä satamasta bongamaan valaitakin. Sotahistoriasta kiinnostuneiden ei kannata missata USS Midway:n lentotukialusta. Yöelämän keskus löytyy Gaslampin alueelta. Mission Bayn biitsillä kantsii piipahtaa jos ilmat suosii.

San Diego sijaitsee hienolla paikalla, joten itse alue on mielestäni jo nähtävyys sinänsä. Varsinkin idästä Interstate 8 kaupunkiin tullessa tie mutkittelee mukavissa maisemissa. Mikäli taas tulee Losista tulee kaupunkiin, kannattaa Oceansiden kohdalla tipauttaa Interstatelta alas ja painella 101 Highwayta loppumatka. Vaikka matkanteko on hidasta, niin kyllä se Interstaten voittaa.

Korjataan nyt sen verran, että 101:ltä joutuu palaamaan takaisin Interstatelle ennen San Diegoa. Eli ihan keskustaan asti sillä ei pääse.
« Viimeksi muokattu: Helmikuu 07, 2010, 09:20:17 kirjoittanut Maynard » tallennettu
Liukuri
Aloittelija

Viestejä: 5


Profiili Sähköposti
« Vastaus #6 : Toukokuu 26, 2010, 11:07:00 »

Terve!

Kesäkuun puolessa välissä olisi tarkoitus pistäytyä San Diegossa 2-3 päivää.
Wild Animal Park ainakin kiinnostaa.
Onko ehdotuksia halvoista hotelleista? Mistä päin San Diegoa hotelli kannattaa ottaa? Auto on käytettävissä, mutta olisi kiva jos lähellä olisi jotain mihin mennä kävellen.

Tämmöinen pisti silmään:
http://fi.hotels.com/hotel/details.html?pointName&reviewOrder=date_newest_first&roomno=1&departureDate=14-06-2010&destinationId=1483250&rooms
  • .numberOfAdults=2&tab=description&arrivalDate=12-06-2010&hotelId=105458&validate=false 
Supersaverin kautta vaivaiset 43e/yö.

Tuleeko muuta mieleen, mitä hyvä tietää San Diegosta?
tallennettu
Mercury
Aloittelija

Viestejä: 11


Profiili
« Vastaus #7 : Heinäkuu 30, 2010, 15:44:27 »

Itse pidin San Diegosta paljon, enemmän kuin Losista ainakaan.

Kannattaa käydä testaamassa tällainen ravintola kuin Dick's Last Resort (http://www.dickslastresort.com/domains/sandiego/) : paikan ideana on siis, että tarjoilijat vetävät showta koko illan ajan ja heittävät välillä hyvinkin härskiä läppää... Usein tarjoilija tekee pöydässä istujalle jonkinnäköisen päähineen, esim. vaaleatukkaisella ystävälläni luki "the blond is fake but the dumb is real".
tallennettu
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
SMF Theme Designed by JG Styles
Based on the IPB Enhanced Theme by Ghost
Validi XHTML 1.0! Validi CSS!