Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - tao

Sivuja: [1]
1
Marokko / Marrakesh - helmikuu 2014 -blogi
« : 05.03.2014, 09:26:24 »
Viimeisimpiä kuulumisia kaupungista pienen kertomuksen muodossa.

2014 Marrakech - Marokko 15-20.2 http://www.kiintopiste.com/mmsblog/?blogid=55

2
Aasia / Raja Ampat - Indonesia
« : 26.11.2012, 13:13:06 »
Onko kenelläkään kokemuksia tästä alueesta? Netistä ei pahemmin löydy tavallisen tallaajan juttuja. Kirkkaat snorkkailuvedet kiinnostaisi ja tuolta niitä vaikuttaisi löytyvän yllin kyllin.

3
Toki noista blogeista löytyy niitä perinteisiäkin kohteita mutta aina uudella reissulla yritetty löytää myös hieman uutta erilaista. Ja sitähän löytyy joten lienee tuonne tulee vielä jatkossakin mentyä kuvailemaan.

Pariisi VI 18-24.2012
Pariisi V 3-6.11.2011
Pariisi IV 15-19.9.2010
Pariisi III 20-27.2.2010
Pariisi II 16-20.10.2009
Pariisi I 26-31.3.2009

4
Aasia / Sulawesi - Florencen alue
« : 21.04.2009, 11:37:53 »
Kesällä taas reissuun ja kova suunnittelu päällä. Onko kokemusta miten Labuan Bajosta pääsisi suoriten Manadoon? Onko ainoa vaihtoehto Denpasarin kautta vai pääsiisko jotain pikkureittejä pitkin esim. konetta vaihtamalla? Laivareissut ei kiinnosta

eli tuolta ylemmästä merkistä alempaan tai päinvastoin

Kartta alueesta

Onko muuten kokemuksia noista alueesta: Bangka Sulawedellä ja Seraya saaret Labuan Bajon vierellä

5
Aasia / Krakatau?
« : 14.01.2009, 12:36:20 »
Haulla ei kohteesta löytynyt mitään joten pakko turvautua kysymään. Onko kukaan käynyt tuolla? Viime reissulla tuli nähtyä yksi luonnonihme (Sipadan) ja nyt seuraavalla kiinnostaisi taas jokin muu. Krakatau olisi kiva nähdä. Tosin hieman kauempaa..

Eli jos vinkkejä tuolta tai sinne pääsystä niin iso kiitos etukäteen

6
Aasia / Malesian valuutan vaihto..Missä järkevintä?
« : 26.05.2008, 14:12:12 »
Bangkokin kentällä vai Kuala Lumpurissa? Onko "huomattavaa" eroa vaihtokurssissa?

7
Olen rakennellut ekana itselleni ajankulukseni seuraavanlaista systeemiä mutta sain kipinän rakennella sitä kunnolla lisää. Ideaan voipi tutustua täältä http://www.kiintopiste.com/gp.php . Ekasta alasverovalikosta voi valita mihin alueeseen haluaa mennä (alueita voi lisäillä toivomusten mukaan). Tullaan ehkä jossain vaiheessa julkaisemaan ihan omalla domainilla..

Voit itse lisäillä omia pisteitä mihin haluat

Kokemuksesta tiedän että paikka on helpommin paikallistettavissa kun sen näkee suoraan kartalta ja mitä on ympärillä...kirjalliset ohjeet tai pelkkä osoite ja kertomus alueesta ei paljoa maallikolle kerro...ainakaan mulle

En tiedä miten muiden koneilla toimii..joten voi kommentoida vapaasti. Itsellä ainakin toimii ihan hyvin. Toisaalta onko tälläiselle idealle mitään käyttöä......

Sivuja: [1]