Siis tarkoitatko, että ei ole autoa, vai että ei ole ajokorttia? Helpointa on kuitenkin liikkua autolla, ja saahan sellaisen vuokrattua. "Vääränpuoleiseen" liikenteeseen tottuu helpolla, ainakin, jos on automaattivaihteinen auto. Busseja en ole kokeillut.
Kyllähän ne pingviinit Bouldersissa kannattaa käydä katsomassa, ja totta on, että jos menee opastetulle reissulle Cape Pointille, siellä kuitenkin pysähdytään.
Jos nyt sitten listaan yli 10 käynnin (työmatkoja suurimmaksi osaksi) kokemuksella omat suosikkipaikkani:
- Bo-Kaap, eli malaijikorttelit (tänne kannattaa- Kirstenbosch mennä taksilla päiväsaikaan, ja hortoilla ympäriinsä vain varovasti kuskin odottaessa). Ihanannäköisiä kirjavia pikku taloja.
- Mount Nelson (hotelli, jossa voi kokea siirtomaan ajan elävästi kello viiden teellä)
- Green Market (hiukan touristy, mutta kiva)
- Chapman Peak ja The Sentinel (mahtavat näkymät), autolla pääsee
- Townships (näihin hökkelikyliin on opastettuja retkiä - yksin ei kannata lähteä, voi käydä huonosti)
- Long Street (Victorian aikaisia rakennuksia, kahviloita, putiikkeja, gallerioita, ravintoloita jne.)
Kapkaupungin ulkopuolella kävisin ainakin Spierin viinitilalla, vaikka sekin on vähän touristy, mutta ekakertalaiselle (ja vielä mullekin) jollain tavalla elämys. Kasvattavat siellä gepardeja. Myös muuta löytyy, mutta luepa itse tästä:
http://www.spier.co.za/spier.htmTilalla on oma rautatieasema, joten sinne päässee helposti junalla.
Jos aikaa jää, kannattaa käydä vaikka Fransschoekissa ja patikoida siellä viinitilalta toiselle. Stellenboschissa saman voi tehdä järjestetyllä viinitilakierroksella. Turisti-infosta voi ostaa kierroksen ja sopia noudon.
Viinitilat myyvät piknik-koreja, ja suosittelen tätä lounaaksi lämpimästi. Kannattaa varata etukäteen. Monella viinitilalla on tämä palvelu, ja kori sisältää oikeat astiat, ruoat ja piknikalueen käytön. Juomat ostetaan itse. Oma suosikkini piknikpaikaksi on Boschendal, mutta esim. Spierissäkin tämä onnistuu.
Sitten tietysti nämä "must"-jutut Kapkaupungissa:
- Pöytävuori
- Kirstenbosch ja Constantian laakso (myös viinitiloja)
- Castle of Good Hope
- Cape Point ja Hyväntoivonniemi
- Robben Island
V&A Waterfrontilla varmaankin käyt joka tapauksessa. Hylkeitä, ravintoloita ja shoppailua....
Nämä siis nyt ekaksi tulivat mieleen...