Ollaan lähdössä kesä-elokuuksi reissuun ja jo useampi kuukausi nyt pohdittu olisiko kohde Kiina vai Intia.
Intiassa ollaan reissattu aiemmin ja siinä mielessä olisikin hienoa nähdä jotain aivan erilaista, eli Kiina.
Toisaalta Intian edullinen elintaso houkuttaa, koska tavoitteena olisi tulla toimeen alle 15e/pv.
Kiinassa tämä ei taida olla mahdollista vaikka pihistelisi kuinka?
Jos lähtisimme Kiinaan, tarkoitus olisi lentää Pekingiin, nopeasti tsekata tärkeimmät nähtävyydet j mahd pian jatkaa matkaa Lanzhou'hun. Sieltä reitti jatkuisi Chengduun, Chengdusta Chongquiniin ja Guiliniin josta Shenzheniin->lento muihin maisemiin.
Suurkaupungit on ilmeisesti kalliita, mutta jos niissä käymisen rajoittaa vaan joihinkin päiviin ja muuten pysyttelee halvemmissa paikoissa (lanzhou,guilin) niin tuleeko reissaaminen merkittävästi kalliimmaksi kuin Intiassa?
Kun Kiinan juniin näyttää menevän jo lähemmäs satanen: ja istumapaikoilla siis ->
Peking-lanzhou 24e
Lanzhou-chengdu 9e
Chengdu-leshan buddha 6e
Chengdu-chongquin 7e
Chengdu-guilin 24e
Guilin-shenzhen 18e
Intiassa olisi taas tarkoitus kiertää delhi-agra-varanasi-khajuraho-udaipur-jodhpur-delhi-ja sitten ylös dharamsalaan ja lehiin tms ->srinagariin josta lento takaisin delhiin.
Tuo lento yksissään maksaa jo sen reilu 50 e ylöspäin.
Kumpaankin maahan on hintavat viisumit ja lennot pyörii samoissa hinnoissa...