Kun hommaa Keniaan single journey visan 25USD, niin olen kuullut että jos käy tansaniassa tai ugandassa ja tulee takasin keniaa, visaa ei tarvi maksaa uudestaa (jos aika sallii)? Vaikka on siis single, mutta näitä East-African Community juttuja? Kellään kokemuksia?
Viisumi on 3kk voimassa, ja sina aikana voi todellakin piipahtaa Tansaniassa tai Ugandassa. Jos lahdet pois ita-Afrikan alueelta, niin joudut periaatteessa maksamaan uudesta viisumista. Menin Keniasta Ugandaan ja sielta Rwandaan, ja palatessani jouduin ostamaan uuden Ugandan viisumin, mutta Kenian rajalla eivat huomanneet, etta olin piipahtanut Rwandan puolella, enka joutunut maksamaan uutta. Mutta periaatteessa olisi pitanyt maksaa, koska lahdin sallittua aluetta pidemmalle.
Ugandassa ja Tansaniassa on tietysti myos sama kaytanto- yhdella maksulla voi kulkea edestakaisin ita-Afrikan alueella sen kolme kuukautta.