Ymmärtääkseni se 32 kg on EU:n yhteinen yläraja yksittäisen laukun painolle ja se on olemassa matkatavaran käsittelijöiden työturvallisuuden takia. Kansainvälinen ilmailuorganisaatio IATA sanoo näin:
"Any Idea How Much Your Suitcase Weighs ?!?
In order to avoid trouble at the airport terminal, make sure that your suitcase doesn't weigh more than 32 kilos (70lbs), or you will be asked to repack and transfer some of your belongings into another bag. " Lähde:
http://www.iata.org/whatwedo/passenger/passenger_baggage/check_bag.htm, sivun loppu
Mm. Lufthansa ja BA ilmoittavat, että yli 32-kiloiset laukut pitää lähettää rahtina, niitä ei saa matkatavarana mukaan.
Eli siis ihan sama, onko käytössä free allowance (eli siis se määrä matkatavaraa, joka on sisällytetty lipun hintaan) vai maksaako ylipainosta (excess baggage fee), yli 32 kilon painoista matkatavaraa ei oteta vastaan.
Se 2 x 23 kg on piece concept -matkatavaraa eli lähinnä jenkkilennoille, joten unohdetaan se nyt tällä kertaa...
Euroopan sisäisillä lennoilla useimmat ns. normaaliyhtiöt noudattavat edelleen useimmiten 20 kilon rajaa (BA:lla saa 23 kg) ilmaisella matkatavaralla ja tämä on se weight concept. Jollei kahden henkilön tavaroiden pakkaamista yhteen laukkuun erikseen kielletä (esim. Ryan Air sanoo, että kiintiöitä ei saa yhdistää), se on yleensä ok, kunhan laukun kokonaispaino pysyy alle 32 kilossa. Ainakin oman kokemukseni mukaan esim. yhdessä matkustavan pariskunnan (=samalla lipulla) laukut punnitaan yleensä köntissä, vaikka yksittäistenkin laukkujen painoa katsotaan.
Eli siis kun teillä on 20+20 kg, niin voitte pakata 32+8 kg tai pelkästään 32 kg tai - jos lentoyhtiö sallii enemmän kuin yhden laukun per nenä - 4 x 10 kg tms. Sen sijaan se 1x40 kg ole hyvä idea, koska yhtiö saattaa kieltäytyä sen kuljettamisesta EU-sääntöihin vedoten (lisämaksusta näköjään kyllä menee jopa 45-kiloinen laukku, mutta sitten joutuu jo maksamaan melkoisesti).
Meikä kun reissaa lomalla, niin usein on matkassa minun laukku ja sinun laukku ja meidän laukku ja kun noista laskee yhteen minun laukun ja meidän laukun, tulee summaksi yli 20 kg, mutta kun laskee kaikki kolme yhteen, jää summa alle 40 kilon. Tähän asti mm. BA, Finnair, KLM, SAS (+Blue1), Air France, Cathay Pacific ja Lufthansa ovat olleet täysin tyytyväisiä tällaiseen järjestelyyn, TAPista ei valitettavasti ole kokemusta.
Useimmilla ns. normiyhtiöillä on rajoitettu yhden hengen laukkujen määrää kahteen eli ruumaan saa 1-2 laukkua. Finskillä sai vielä kesällä 2007 niin monta kuin halusi, kunhan painojen summa oli 20 kg tai alle, joten reissasin silloin Hampuriin kahden laukun ja kahden käärön kanssa - voi kyllä olla, että tämä ei enää onnistuisi vaan kääröt pitäisi saada tuupattua johonkin maksikokoiseen kassiin tai niistä pitäisi maksaa erikseen.
TAPin sivuilla ei sanota mitään muuta kuin että "joka matkustajalla on oikeus ottaa 20 kg ilmaista ruumaan menevää matkatavaraa". Ei rajoituksia laukkujen määrässä, kiintiöiden yhdistämisessä tai muussa sen sellaisessa.
Huom! E-lippujen lopussa on usein tietoa noista matkatavarajutuista ja välillä laajemminkin kuin yhtiön kotisivuilla, eli jos on lippu sähköpostissa, kannattaa tutustua myös pieneen pränttiin!
PS. Kokemuksen mukaan yli 25-kiloisia laukkuja on tosi ikävä käsitellä esim. julkisiin kulkuvälineisiin noustaessa ja liukuportaissa, joten senkin puoleen 2x15 kg voi olla parempi kuin 1x30 kg. En tosin ole ihan niitä maailman hyväkuntoisimpia ihmisiä, oman harkinnan mukaan kannattaa siis valita. Niin ja painavat lastit kunnolliseen laukkuun, halpiksista voi joku reuna jo ratketa 25 kilon lastissa (nimim. kokemusta on).