Kirjoittaja Aihe: Sormenjälkien otattaminen Suomessa  (Luettu 1102 kertaa)

plait

  • Reissaaja
  • Viestejä: 20
    • Profiili
    • Sähköposti
Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« : Maaliskuu 08, 2012, 09:36:56 »
Onko kellään kokemusta että mikä taho Suomessa auttaa sormenjälkien ottamisessa? Tarvitsen USA:sta rikosrekisteriotteen (tai lähinnä todisteen että mulla ei ole siellä rikosrekisteriä) ja sitä varten on hakulomake ja toinen kaavake, mihin pitää laittaa sormenjäljet. Jotenkin en usko että Tiimarista muste + itse sormenjäljet paperille ei välttämättä miellytä FBI:ta.

london86

  • Reissaajaguru
  • Viestejä: 608
  • Älä uneksi elämääsi, elä unelmasi.
    • Profiili
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #1 : Maaliskuu 08, 2012, 10:29:01 »
^^ Niin selvennäppä nyt vähän että tarvitsetko rekisteriotteen USA:sta vai USA:aa varten  ::) ??? jos jälkimmäinen niin sitten ei muutako lähimmälle poliisilaitokselle, jos taas tarvitset rikosrekisteriotteen USA:sta, niin silloin varmaa kannattaa kääntyä jenkkiviranomaisten puoleen asiassa.

plait

  • Reissaaja
  • Viestejä: 20
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #2 : Maaliskuu 08, 2012, 10:44:41 »
Tarvitsen rikosrekisteriotteen USA:sta Kanadan viisumia varten koska olen asunut jenkeissä yli 6kk. Jenkkiviranomaisten puolesta siis löytyi kyllä että miten se rikosrekisteriote hankitaan mutta siinä pitää täyttää tuo sormenjälkilomake. USA:n viranomaiset tuskin osaa auttaa siinä että kuka Suomessa ottaa sormenjälkiä.

Aiheesta lukee näin "If possible, have your fingerprints taken by a fingerprinting technician. This service may be available at a law enforcement agency." http://www.fbi.gov/about-us/cjis/background-checks/submitting-an-identification-record-request-to-the-fbi

Jospa alottaisi tiedustelun Suomen poliisista mikäli täällä ei löydy kokemusta aiheesta.

// Edit: Piti vielä mainita että suomalaista rikosrekisteriotetta varten ei muuten tarvitse mennä poliisilaitokselle, sen saa tilattua netistä: http://www.suomi.fi/suomifi/suomi/asioi_verkossa/lomakkeet/ork_ork02/index.html
« Viimeksi muokattu: Maaliskuu 08, 2012, 10:52:11 kirjoittanut plait »

london86

  • Reissaajaguru
  • Viestejä: 608
  • Älä uneksi elämääsi, elä unelmasi.
    • Profiili
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #3 : Maaliskuu 08, 2012, 11:10:42 »
Heitetään nyt ihan mutulla, että varmaa kannattaa mennä sinne poliisilaitokselle ottamaan ne sormenjäljet, jotta saat ihan virallisen todistuksen suomen viranomaisilta, koska muutenhan voisit käytännössä laittaa siihen lappuun halutessasi vaikka naapurisi sormenjäljet..tai ihan kenen tahansa.

juha1979

  • Aloittelija
  • Viestejä: 9
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #4 : Maaliskuu 09, 2012, 20:26:01 »
Viimeisimman kokemukseni mukaan suomessa sormenjaljet otetaan digitaalisessa muodossa.

ekijii

  • Aloittelija
  • Viestejä: 17
    • Profiili
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #5 : Maaliskuu 10, 2012, 00:28:52 »
Viimeisimman kokemukseni mukaan suomessa sormenjaljet otetaan digitaalisessa muodossa.

Vahvistan tämän, passihakemuksen yhteydessä ottivat digitaalisessa muodossa moiset  ^ ^

plait

  • Reissaaja
  • Viestejä: 20
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #6 : Maaliskuu 12, 2012, 15:29:13 »
Poliisilta vastattiin: "Sinulla on mahdollisuus saada sormenjälkilomake täytettynä Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen /Tekniikasta." ja suoraan yhteystiedot henkilölle, jonka kanssa pitää sopia tapaaminen.

Edellisiin vastauksiin kommenttina että etsin nimenomaan tahoa, joka sen tekisi musteella ja sinänsä sillä ei ole hirveästi tekemistä sen kanssa, miten passia varten sormenjäljet tallennetaan.

Mutta case closed, poliisi auttaa :)

plait

  • Reissaaja
  • Viestejä: 20
    • Profiili
    • Sähköposti
Vs: Sormenjälkien otattaminen Suomessa
« Vastaus #7 : Maaliskuu 20, 2012, 14:50:16 »
Siltä varalta että joku vielä törmää samaan tilanteeseen niin voin päivittää että jälkien ottaminen ei maksanut mitään, pääsi käymään putkassa :P ja hommassa meni ehkä vartti. Täti, siis vanhempi konstaapeli, ei odotetusti tiennyt aiheesta oikeen muuta kuin että näitä aina välillä tehdään.