Mahtaako 400-500e:lla pärjätä??
en tiedä yhtään kulutustottumuksistasi, mutta ehkä.
Positiivisia kokemuksia joistain tietyistä paikoista/hostelleista/klubeista?? Kuinka paljon ennen matkaa kannattaa lähteä varailemaan hostelleista huoneita?? vai kannattaako varata ollenkaan?
hostelli olisi varmaan suositeltavaa varata etukäteen?
miten varman päälle haluaa. amsterdam on keväisin ja kesäisin aika täynnä hostellissayöpyjiä.
lisää (amsterdamilaisistakin) hostelleista esim.:
http://www.pallontallaajat.net/interrail/keskustelu/viewtopic.php?t=2125&highlight=amsterdam+hostellihttp://www.pallontallaajat.net/interrail/keskustelu/viewtopic.php?t=2613&highlight=amsterdam+hostelli
Ja vielä..Onko Blue1:n 76e:n lento se halvin?? Vai onko joku mahdollisesti löytänyt halvempiakin tapoja matkustaa Damiin?
kuulostaa aika halvalle. on tuuria jos saat lennon tuolla hinnalla. kaverini ovat polkeneet joskus amsterdamista suomeen ja takaisin. se ei maksanut kuljetuskustannuksiltaan kovin paljoa, mutta vei aikaa.
muitakin tippejä pienelle budjetille.. kuten ruokapaikkoja..
aloitit melkein identtisen ketjun pinken kanssa, sen takia vastaan tähän. en tiedä minkälaisesta ruoasta pidät, itse syön kasvisruokaa. just nyt tulee mieleen esim. maozeja, joita on pitkin kaupunkia. €3.50 saa hyvää kasvisruokaa lähi-idästä (falafeleja etc.) kaupunki on täynnä yksittäisiä pieniä ruokapaikkoja.
esim. surinamin ulkopuolelta parasta surinamilaista ruokaa saa muuten ehkä amsterdamista, waterloopleiniä vastapäätä. paikka on pieni ja ikkunassa lukee "tokoman". €2.50 saa lounaan ja €6.00 niin paljon ruokaa, ettei minun tarvitse syödä seuraavana päivänä ainakaan lämmintä ateriaa. surinamilainen ruoka ei ole välttämättä kasvisruokaa, kuollutta saa samaan hintaan.
edit: waterloopleinia vastapaata, ratikkapysakin takaa, katu onkin edelleen samaa waterloopleinia, mista paivitys osoitteeseen.
Positiivisia kokemuksia joistain tietyistä paikoista/hostelleista/klubeista??
en tiedä yhtään kiinnostuksen kohteistasi, mutta esim. pakhuis afrika.
http://www.pakhuisafrika.nl/edit: 17.6.2005 jälkeen pakhuis afrikaa ei enää ole. pakhuis afrika hävisi taistelun olemassaolostaan tällä viikolla, kun kaupunki yhteistyössä palokunnan kanssa otti betonista varastorakennusta (pakhuis) vastaan käyttöönsä paloturvallisuuskortin. betonihan tunnetusti on helposti syttyvää ainetta. pakhuis afrikan tilalle rakennetaan hyvän sijaintinsa vuoksi toimistotilaa.