Itsekin kanniskelin jopa puoli vuotta raskasta rinkkaa mukanani liftatessani Espanjaan ja takaisin. Nyt olen päätynyt Pac-safen päiväreppuun.
Reppu on myös siksi mukavampi, ettei näytä turistilta. Varsinkin suurkaupungeissa rinkat sekä suuremmat kassit ja laukut saavat aina huomiota osakseen.. Muutenkaan ei kannata antaa ihmisten tietää, että sinulla on jotakin arvokasta, koska mitä he eivät tiedä eivät he halua. Näytä köyhältä.
Päälle kevyet taskulliset vaatteet, ehkä myöhemmin hylättävät talvivarusteet, mahdollinen hattu, ryöstölompsa, rahat ym. luottokamat piiloihin
ja taskuun pähkinöitä ja helppoa pikkupurtavaa.
Reppuun mahtuu helposti vaihtokerta(lisää kertyy aina kuitenkin), parit sukat ja kalsarit, pieni makuupussi, trangian sydän, peltikuppi ja sandaalit, sadesuoja tms., lautanen, lusikka ja haarukka, puukko, monitoimityökalu, rautalankaa, jeesusteippiä pienessä rullassa, pikku ensiapupussi, pienet kaiuttimet, soitin, pieni digikamera, laptop, vettä, pussikeittoja ja hieman kahvinpuruja.
Tämän pitäisi riittää seuraavaan 15 kuukauden reissuun.
Jos aikoo olla pitkään, niin enempiä tuskin tarvitsee. Vedenkeittokyky ja viriteltävä nukkumapaikka kyllä riittää tilapäisiin ratkaisuihin tien päällä. Mihin tahansa yhteisöön sitten päätyykin, on sitten pienellä yrittämisellä helppo päästä kehittyneemmän lieden ja sateensuojan turvaan. Aina löytyy paikkoja lorvia tai tehdä töitä. Sitten voi jatkaa, kun siltä tuntuu -usein törmää myös matkailijoihin, joiden kyytiin voisi vain hypätä ja matkustaa mitä kiehtovimpiin paikkoihin.