Olen menossa puolisoni kanssa häämatkalle helmikuussa Bali/Lombok akselille 15vrk ajaksi. Osaisiko joku kertoa mikä hintataso on tällä hetkellä, että tietäisi vähän varautua tuon matkakassan suhteen? Hotellit on jo hommattuna joten niihin ei mene rahaa. Onko järkevintä vaihtaa euroja paikanpäällä?
Balilla Ruoka ja hyvitukset on Suomen hinnoissa mikäli pahimmissa turistipaikoissa liikut. Eli safkaan 5+€ ilman juomia per naama, surffilaudat 150 000 eli n.15e /h (Balin kutalla muistaakseni). Rantamyyjältä avattu kookospähkinä 50 000idr eli 5e, eikä suostunut 20 000 myymään kun tiesi että joku hölmö maksaa enemmän. Kookoksesta yli 10 000 idr on ryöstö.

Jostain vähän sivummalta löytää safkat ~2-3e ja jos bongaa paikallisen warung mestan niin reippaalla eurolla.
Kuljetukset private autoilla karkeasti arvioiden ~100 000-130 000idr / 1h ajoa (tinkiä pitää ja paljon!). Bemoilla voi päästä halvemmalla, mutta sielläkin kusevat silmään jos et tiedä hintoja. Normaalisti 3000 - 10 000idr per sivu (pyytävät turistilta 30-70k idr

)
Ja tiedoksi että Balilla todellakin kulkee vakioreittisiä linja-autoja. Maksavat 3000idr eli 30c per sivu esim välille Klungkung - Kuta. Tätä ei vaan turistille kerrota vaikka miten kysyisit. Me bongattiin asia kun Bemo asema oli linkkiaseman vieressä. Oltiin et mitäs ihmettä moderni linja-auto ja minne tuo on menossa. Eikun vaan kysymään ja menoksi.

Lombokilla on reippaasti balia halvempaa ja ilman taistelua ja etsimistä ~2e safkat normaalia. Balin tapaiseen ylihinnoitteluun/ kusettamiseen kysyttäessä ei juuri törmää. Saarien väliset kuljetukset lienee viisainta mennä matkatoimistolla esim Lombok unique. Esim Padangbai - Gilit väli 130 000 idr sisältäen kaiken ja open tiket eli voi kulkea milloin vain. (Padangbailla on firman pitäjän guesthouse (Parta) jossa omistaja itte tykkää nappailla, neuvottelemalla voi saada edullisetkin open tiketit!) Toki laituriltakin tiketit saa lautalle, listahinta pelkästään niille on muistaakseni 65 000idr (turistilta kysytään joskus enemmän) ja päälle tietty sitten kyyti Timuriin sekä lautat Gileille = halvempaa ottaa valmistiketti!.
Lombokilla on ihan oikeita takseja toisinkuin Balilla ja niiden käyttö on ihan suositeltavaa jos useampi useampi ihminen hyppää kyytiin, halpaa ja ok (esim Mataram - Kuta 100 000idr per auto).
Päiväbudjetiksi en osaa kyllä sanoa mitään etenkin kun häämatka kyseessä. Riippuen ihan siitä millaisia ruokia mielii syödä ja paljonko vaatii ravintolalta sekä meinaako liikkua saarella minkä verran. Varmaan jos laittaa 50e per päivä niin saa jo kaikkea mitä mieli tekee.

Itsellä meni n 20-25e/ pv, ja siihen sisältyi hostelli, liikkumiset ja safkat.

Itse en Balin puolella kovin pitkään jaksa oleilla/reissailla, jatkuvan kusetuksen aiheuttama hinta- ja inffokriittisyys syö miestä.

Jos itse häämatkalle tuonne lähtisin niin ehdottomasti pamahtisin suoraan Gileille. Siellä on rauhallistakin rantaa käydä vaikka piknikillä ihan vaan kaksin tyhjällä rannalla....