Kirjoittaja Aihe: Japan Rail Pass  (Luettu 2119 kertaa)

Puffy

  • Tosireissaaja
  • Viestejä: 90
    • Profiili
Japan Rail Pass
« : Maaliskuu 24, 2005, 01:57:48 »
Onko kellään käytännön kokemuksia JR Passista? Kyseiseltä sivustolta löytyy varsin kattavasti tietoa mutta muutama asia jäi kaivamaan mieltä.

Passi pitää mitä ilmeisimmin ostaa ennen reissua, koska Japanista näitä passeja ei metsästämälläkään löydä. Eli mistä sen saisi hommattua kätevimmin ja ovatko hinnat samaa luokkaa kuin täällä? Pitääkö mahdolliset matkustuspäivämäärät tietää jo ennen matkaan lähtöä vai aktivoidaanko passi vasta paikan päällä Japanialassa? Passin toimivuus Tokion metroissa? Onko "vihreissä" ja "tavallisissa" vaunuissa mullistaviakin eroja (muuta kuin hinta)? Jos matkustaa normipassilla, paljonko "vihreistä vaunuista" joutuu pulittamaan ekstraa?

Puffy

  • Tosireissaaja
  • Viestejä: 90
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #1 : Maaliskuu 24, 2005, 02:22:42 »
Muutama asia selveni JR Groupin ylläpitämän FAQ-sivuston avulla. Passi on voimassa määrätyn ajan (7, 14 tai 21 päivää) ensimmäisestä käyttöpäivästä alkaen.

Niin ja tosiaan, passihan kelpaa myös kaikissa JR busseissa. Onko kenelläkään kokemuksia tästä matkustusmuodosta?

Anonymous

  • Vieras
Re: Japan Rail Pass
« Vastaus #2 : Maaliskuu 24, 2005, 05:33:49 »
Lainaus käyttäjältä: "Puffy"
Onko kellään käytännön kokemuksia JR Passista? Kyseiseltä sivustolta löytyy varsin kattavasti tietoa mutta muutama asia jäi kaivamaan mieltä.

Passi pitää mitä ilmeisimmin ostaa ennen reissua, koska Japanista näitä passeja ei metsästämälläkään löydä. Eli mistä sen saisi hommattua kätevimmin ja ovatko hinnat samaa luokkaa kuin täällä? Pitääkö mahdolliset matkustuspäivämäärät tietää jo ennen matkaan lähtöä vai aktivoidaanko passi vasta paikan päällä Japanialassa? Passin toimivuus Tokion metroissa? Onko "vihreissä" ja "tavallisissa" vaunuissa mullistaviakin eroja (muuta kuin hinta)? Jos matkustaa normipassilla, paljonko "vihreistä vaunuista" joutuu pulittamaan ekstraa?


Onhan tota tullut kaytettya monta kertaa. Hinta on aina sama ja kannattaa hankkia suomalaisen matkatoimistosi kautta niin saat varmasti handuun. Passi aktivoidaan Japanissa ja ei kay Tokiossa muualla kuin JR Eastin junissa. Itse asiassa passin kayton kannalta olisi paljon jarkevampaa lentaa Kansain kentalle Osakaan ja sielta myos takaisin. Ja kaikkein nopeimmissa eli Nozomi - junissa passi ei siis kelpaa.

Ensimmaisessa luokassa on vahemman penkkeja vierekkain ja hieman enemman jalkatilaa. Ilmaista tarjoilua ei teeta enempaa irtoa siellakaan ja kuulokkeetkin pitaa itse olla mukana, audiota kylla loytyy useita kanavia. Ei ne ekan luokan vaunut paljoa kalliimpia ole ja niiden suurin etu on etta saa paikan varmasti varattua. Muissa junissa on valilla hyvinkin taytta.

Puffy

  • Tosireissaaja
  • Viestejä: 90
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #3 : Maaliskuu 24, 2005, 11:57:54 »
Kiitos infosta! Kumpaa passityyppiä suosittelisit? Vihreällä passilla saa siis aina istumapaikan, mutta kuinka paikanvaraus hoituu noin yleisesti? Joutuuko tavallisella passilla matkustettaessa seisomaan käytävällä junan ollessa täysi? Kuinka paljon JR passilla ehtii käytännössä matkustaa esim. viikon aikana?

Mitä kautta Osakaan pääsisi kätevimmin? Ainakin Laatumatkoilla näyttäisi olevan tällä hetkellä varsin edullisia lento + junapassipaketteja, tämä lienee sieltä kaikista edullisimmasta päästä?

Anonymous

  • Vieras
Japan Rail Pass
« Vastaus #4 : Maaliskuu 25, 2005, 09:02:57 »
Kylla se "tavallinen" passi riittaa jos on valmis matkustamaan muuhun kuin pahimpaan ruuhka - aikaan ( esim. ma aamu, pe iltapaiva, "Golden Week" toukokuun alussa ), mutta tietysti jos pystyy "vihrean" kustantamaan niin onhan se mukavampaa kun paikka loytyy taatusti. Paikanvaraus hoituu joko aseman luukulla, netin kautta tai puhelimitse, japania osaamattomalle tuo ensimmainen tapa lienee vaivattomin.

Viikon aikana ehtii matkustaa oikeastaan koko Japanin jos haluaa. Shinkansenilla painelee kuudessa tunnissa esimerkiksi Tokiosta Fukuokaan vaikka matkaa on sentaan 1200 kilometria.

Osakaan paasee toki katevimmin suoraan Finskilla. Jos tarjouksia metsastaa niin yksi mahdollisuus olisi katsella milla hinnalla Nagoyan uudelle Chubun kentalle paasee. Nagoyahan on nyt pinnalla kun siella tanaan avataan EXPO 2005 maailmannayttely.

Pallo Istunut

  • Vieras
Japan Rail Pass
« Vastaus #5 : Maaliskuu 26, 2005, 17:53:34 »
Laatumatkat sattuu muuten mitä ilmeisimmin omistamaan jonkin yksinoikeuden JRP:n välittämiseen, joten se kannattaa ostaa sieltä. Etu muihin toimistoihin on melko pieni, toimistokohtaisen välitysmaksun verran, arvatenkin muutamasta eurosta kymppiin.

Niin, täältä hankitaan ja perillä aktivoidaan heti kun halutaan. Systeemi oli aivan loistava, olimme olleet finskin koneesta puoli tuntia ulkona ja handussa oli aktivoitu passi ja liput Naganoon saakka ja kohtuulliset ohjeet kuinka vaihtaa Shinjukussa junaa. Harva asia vetää vertoja japanilaisen junaliikennematkustuksen kattavuudelle ja täsmällisyydelle.

Ei se lippu halpa ole, mutta mikään matkustaminen ei Japanissa ole, joten kannattaa ottaa JRP. Tokion metrossakin kelpaa useimmiten.

Muuten puheet Japanin kalleudesta ovat osin vääriä. Halpaa pitää etsiä ja uskaltaa käyttää, helpoin ja ilmeisin vaihtoehto maksaa aina ja yleensä melko lailla.

Anonymous

  • Vieras
Japan Rail Pass
« Vastaus #6 : Maaliskuu 27, 2005, 09:47:22 »
Edelleenkaan ei muuten kelpaa Tokion alueella kuin JR:n junissa. Metrossa ja muiden yksityisten junayhtioiden junissa joutuu passista huolimatta maksamaan tayden maksun. Tokion alueella pystyy toki liikkumaan suhteellisen katevasti pelkastaan JR:n linjoilla mutta ei joka paikkaan eika aina nopeinta reittia.

Puffy

  • Tosireissaaja
  • Viestejä: 90
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #7 : Maaliskuu 28, 2005, 05:04:15 »
Miten JR passin aktivointi tapahtuu käytännössä? Onnistuu ilmeisesti jo heti Osakan lentokentällä?

Paljonko muiden junayhtiöiden palveluksista joutuu pulittamaan Tokion alueella, ja paljonko näitä eri linjoja sitten kaiken kaikkiaan on? Eri yhtiöiden väliset liput eivät ilmeisesti ole yhteensopivia (vaihto tms.) keskenään?

Anonymous

  • Vieras
Japan Rail Pass
« Vastaus #8 : Maaliskuu 28, 2005, 10:33:50 »
JR Westilla on Kansain (Osakan) kentalla toimisto jossa passin voi aktivoida tai vaihtoehtoisesti sitten kentan juna-asemalla

http://www.kansai-airport.or.jp/english/service/index.htm#6

Ja kentalta paasee joko Haruka-junalla Osakan Shinkansen-aseman (Shin-Osaka) kautta Kiotoon tai vaihtoehtoisesti Osakan paa-asemalle

http://www.kansai-airport.or.jp/english/access/jrwest.htm

Tokiossa hinta riippuu tietysti etaisyydesta ja liput eivat ole millaan tavalla yhteensopivia. Ihan esimerkkina muista yksityisista junafirmoista Seibu Railways jolla on reitteja Shinjukusta ja Ikebukurosta lanteen mm. sen omistamiin "elamyspuistoihin".

http://www.seibu-group.co.jp/railways/tourist/english/index.html

Ja mm. Naritan lentokentan ja Uneon valista Skyliner-junaa pyorittava Keisei Electric Railway Ltd.

http://www.keisei.co.jp/keisei/tetudou/keisei_us/top.html

Puffy

  • Tosireissaaja
  • Viestejä: 90
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #9 : Huhtikuu 25, 2005, 00:53:27 »
Japanin reissu todennäköisesti edessä elokuussa. Kuinka pohjoiseen JR:n junilla/busseilla pääsee Honshun saarella? Olisi tarkoitus käydä huhuilemassa mahdollisesti Sapporo/Hakodate akselilla ja Tohokun alueella (Tsuruoka/Miyagi).

Miten Hokkaidon saarelle pääsisi kätevimmin? Aomorista luulisi lähtevän lauttoja, kokemuksia? Saarten välissä näyttäisi kulkevan myös jonkunsortin tunneli, pääseekö bussilla??

liloboot

  • Aloittelija
  • Viestejä: 2
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #10 : Heinäkuu 06, 2005, 15:01:16 »
Itelläkin olisi tarkoitus matkustaa ensi tai sitä seuraavana kesänä Japaniin pariksi viikoksi. Säästäminen on jo aloitettu.
http://www.japan-guide.com/ tuolta saa aika hyvin inffoa ihan laidasta laitaan ja sieltä olen yrittänyt ammentaa tietoa, mutta silti kelpaisi ihan suomalaisten kokemukset paikasta ja ennenkaikkea tokyosta. Millaista oli, missä ei kannata käydä hypestä huolimatta jne jne.
Kiva olis kanssa kuulla millaisilla budjeteilla jengi on siellä pyörinyt ja millaisia majoituksia on käytetty.

jantti

  • Aloittelija
  • Viestejä: 11
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #11 : Heinäkuu 06, 2005, 23:02:03 »
Haluaisin myös tietoa siitä, että onko porukka varaillut majoitusta etukäteen vai ollaanko sitä kävelty vaan suoraan luukulle ?
Tarkoitus olisi lähteä ensi keväänä heti Golden Week:n jälkeen

liloboot

  • Aloittelija
  • Viestejä: 2
    • Profiili
Japan Rail Pass
« Vastaus #12 : Heinäkuu 07, 2005, 07:05:07 »
Lainaus käyttäjältä: "jantti"
Haluaisin myös tietoa siitä, että onko porukka varaillut majoitusta etukäteen vai ollaanko sitä kävelty vaan suoraan luukulle ?
Tarkoitus olisi lähteä ensi keväänä heti Golden Week:n jälkeen


Ainakin jos isoihin kaupunkeihin menee niin eiköhän ne kannata varata etukäteen

Quisty

  • Reissaaja
  • Viestejä: 20
    • Profiili
    • Sähköposti
Japan Rail Pass
« Vastaus #13 : Heinäkuu 26, 2005, 23:06:30 »
Kysympä tässä vanhassa aiheessa, toivottavasti joku huomaa :P

Olen siis (toivottavasti :D ) lähdössä ensi kesänä Japaniin kolmeksi viikoksi ja koitan nyt pähkäillä ostaako tuo JRP vai ei.

Vielä tässä vaiheessa aikomuksenani on olla puolet ajasta Tokiossa ja puolet Kiotossa/Narassa.
Junalla siis tulee matkustettua välit Narita lentokenttä-Tokio, Tokio-Kioto, Kioto-Nara, Nara-Narita lentokenttä.
Pelkkiin edellä mainitsemiini matkoihin menisi ilman passia n. 32 000 jeniä.

Kolmen viikon JRP kuitenkin maksaa n. 57 000 jeniä...

Tokion ja Kioton sisäisten junamatkojen pitäisi siis maksaa yli 25 000 jeniä, jotta passin hankkiminen olisi järkevää.
Metroissahan tuo ei kuulemma toiminut ja JR junilla tuntuu olevan hankalaa ja aikaa vievää mennä ympäri Tokiota (ainakin joidenkin foorumilaisten ja Tokion kartan mukaan. ;)).

JRP ei siis käy Nozomi-juniin ja luin että vaikka matkustaisikin JR junassa, junan reitti ei välttämättä ole "JR-reitti" jolloin on maksettava täysi hinta siitä matkasta joka ei ole ollut "JR-reitillä" passista huolimatta...

Mielestäni minun ei ole järkevää ostaa tuota passia, koska en matkusta junalla tuon enempää. Tai ainakaan vielä en ole keksinyt missä muualla haluaisin käydä.

Mutta koko pointti siis on se, että voisiko joku kertoa jos olen jättänyt jonkun tärkeän asian tässä huomioimatta ja minun olisikin järkevää ostaa se passi.

Blondilta, 18-vuotiaalta, "en-ole-koskaan-matkustanut-kuin-Ruotsiin"-ihmiseltä voi jäädä hyvinkin jotain tärkeää ajattelematta... :lol:  

Kiitos paljon jo etukäteen!