Sloveniassa olen käynyt vain Ljubljanassa, mutta sitä suosittelen kaikille! Ihana kaupunki! Linnassa käyntiin en tuhlaisi niinkään aikaa (hiemoinen pettymys) vaan nauttisin kaupungin tunnelmasta ja kaduista.
Kroatiasta suosittelen Plitvitkan kansallispuistoa (ehdoton MUST kaikille Kroatiaan matkustaville), Splitia ja Dubrovnikia. Opatija myös hieno. Hvaria en suosittele niinkään, mieluummin vaikka sitten Korcula tai joku muu saari. Zagreb vaikutti mielenkiintoiselta, on AIVAN eri oloinen kuin Dalmatian kaupungit, kuin eri maa.
Slovakiassa EN suosittele Trnava nimistä paikkaa, se on kuollut, sielä ei ole mitään. Bratislavaa sen sijaan suosittelen kaikille!
Unkarissa suosittelen ihanan Budapestin lisäksi Szeged nimistä kaupunkia. Pääsee kätevästi junalla Budapestista.
Näillä alueilla liikkuvaa suosittelen käymään Serbiassa Belgradissa joka osoittautui itä-Euroopan reissuni positiivisimmaksi yllätykseksi! Sinne haluisin eniten uudelleen... Voi sitä ihanaa kaupunkia!
