Päiväretki Barcelonasta cavan pariin Sant Saturdí Anoiaan, vieraily Codorniun cavatehtaallaMiksi mennä: vaihtelua isoon barcelonaan, cavan sydän on pikkukaupunki Sant Saturdi Anoia, jonka välittömässä läheisyydessä sijaitsee useampia cavatiloja.
Miten mennä: helppo matka R4-linjan junalla. Junaan voi hypätä Arc de Triomfilta, Placa Catalunyalta tai Placa Espanyalta. Matka kestää n. 45min. Perillä kylässä Freixenet on suoraan asemalla, Codorniulle kävelee ehkä 20min.
Mitä tehdä: Me varasimme etukäteen Codorniulta vierailun (12e/hlö).
http://www.visitascodorniu.com/codorniu-visit/ Varasin Codorniun, koska se sai kehuja tripadvisorissa ja skumppa on freixea parempaa.

Ja oli oikein hyvä setti! Tila oli upea niin sisältä kuin ulkoa. Opas oli informatiivinen ja hauska, joskin ehkä todelliselle viiniconnosseurille liikuttiin aika pitkälti perusasioissa ja näytettiin lähinnä museoesineitä nykyisten tuotantovehkeiden sijaan. Eli viininvalmistuksesta sai varsin romanttisen kuvan, mutta vaikeampiin kysymyksiin ei ehkä olisi saanut niinkään vastauksia. Meille tämä toimi oikein hyvin, vaikka viineistä jotain entuudestaan tietääkin. Kierrokseen kuului ajelu maan alla viinikellarissa sähköjunalla, mikä oli messevä setti. Lopussa oli kahden cavan tasting, ja tässä mukava yllätys oli, että ihan entrylevel-tavaraa ei tarjottu, vaan pikkaisen parempaa. Ja mainioltahan nuo siellä kellarin hämyssä maistuivat. Visiitin jälkeen istuimme vielä maistellen muutamat cavat kohtuuhintaisessa baarissa. Perusbrut 2e/lasi.
Codorniun jälkeen kävimme lounaalla ja sitten painelimme pariin pienempään paikkaan. Maistelu onnistui ihan sen kuin käveli sisään. Parhaat fiilikset jäi Jaume Giro i Girosta, joka itse asiassa sijaitsee aivan Codorniulle menevän kävelyreitin varrella. Tuolla juteltiin tilan omistajan kanssa heidän tehdashallissaan ja maisteltiin muistaakseni kuutta erilaista (ja erinomaista) cavaa. Aivan erilainen kokemus siis kuin siloiteltu Codorniu, tämä oli ehkä enemmän tosihifistelijälle, mutta toimi hyvin näin, että ensin perusasiat tilavierailulla kuntoon.
Hieno päivä ja erittäin suositeltava vierailukohde.